Zgłoszenia serwisowe - obsługa Service Desk
Przyjęcie zgłoszenia to pierwszy etap obsługi serwisowej. Nie każde zgłoszenie jest jednak przekształcane w zlecenie i nie każde finalnie kończy się wizytą serwisanta u klienta. Ważne jest, aby firma miała kontrolę nad przyjmowanymi zgłoszeniami i nad tym, jak ich liczba przekłada się na liczbę przeprowadzonych usług serwisowych. Luceos Smart oferuje taką możliwość dzięki opcji rejestracji i obsługi zgłoszeń serwisowych.
Rejestracja nowego zgłoszenia
Przyjęcie zgłoszenia serwisowego może nastąpić na wiele sposobów. Niezależnie jednak od tego, kluczowe jest, aby informacje przekazane przez klienta zostały zarejestrowane i aby został uruchomiony proces obsługi nowego zgłoszenia serwisowego.
Poniżej przedstawiamy przykładowe sposoby na wprowadzanie nowego zgłoszenia w systemie Luceos Smart.
Telefoniczne zgłoszenie serwisowe
W przypadku zgłoszenia w formie telefonicznej, koordynator może samodzielnie wprowadzić je do systemu - ustala wówczas podstawowe parametry zgłoszenia, takie jak:
-
Tytuł zgłoszenia oraz jego rodzaj (wybierane ze słownika klienta),
-
Klient, który dokonał zgłoszenia (w tym także osoby kontaktowe po stronie klienta),
-
Priorytet zgłoszenia,
-
Oczekiwane zamknięcie zgłoszenia,
-
Osoba odpowiedzialna za zgłoszenie (po stronie serwisu).
Zgłoszenie e-mail (rejestracja automatyczna)
Jeżeli w systemie zapisany jest e-mail klienta, system może przechwytywać i rejestrować wiadomości wysyłane z tego adresu i automatycznie tworzyć z nich nowe zgłoszenia, które w dalszym etapie są podejmowane i analizowane przez koordynatora serwisu.
Zgłoszenie telefoniczne z użyciem systemu Call-Center
Luceos Smart można również zintegrować z usługą zewnętrznego systemu call center. W takim przypadku system do obsługi zgłoszeń Luceos Smart może przechwytywać przychodzące i odebrane połączenia oraz automatycznie i natychmiast przedstawiać agentowi szczegóły i historię dzwoniącego klienta.
Zgłoszenie serwisowe online z Portalu Klienta
W przypadku użycia Portalu Klienta (lub Portalu Partnera) nowe zgłoszenie serwisowe jest rejestrowane samodzielnie przez klienta (lub podwykonawcę). Rejestracja odbywa się z pomocą określonej formatki, która prowadzi użytkownika przez proces wprowadzania danych o nowym zgłoszeniu. W szczególności może podpowiadać dane zgromadzone w Bazie Wiedzy w Luceos Smart, np.:
-
Listę lokalizacji klienta,
-
Listę maszyn lub urządzeń klienta,
-
Sugerować, a nawet wymagać uzupełnienia danych zależnych od rodzaju zgłoszenia czy też stanu urządzenia (np. będącego jeszcze w trakcie gwarancji).
Zarejestrowane zgłoszenie natychmiast pojawia się w głównym portalu Luceos Smart i może być niezwłocznie podjęte przez pracowników serwisu. Nasz system obsługi zgłoszeń serwisowych to gwarancja szybkiego obiegu informacji między klientem a pracownikami Twojej firmy.
Portal Klienta pozwala także klientowi na śledzenie postępów w obsłudze jego zgłoszeń.
Obsługa zgłoszenia serwisowego
Obsługa zgłoszenia - kiedy zgłoszenie zostanie zarejestrowane w systemie, można nadać mu:
-
Status (nowe, otwarte, w trakcie obsługi lub zamknięte),
-
Priorytet,
-
oraz uzupełnić o inne dodatkowe elementy jak dokumentacja, lista zadań do wykonania,
Zgłoszenie może następnie zostać:
-
Przekształcone w zlecenie i przekazane serwisantowi do realizacji (z jednego zgłoszenia może zostać stworzonych kilka zleceń), lub
-
zapamiętane w systemie jako oczekujące na realizację.
System generuje statystyki zgłoszeń, dzięki którym można stwierdzić:
-
Ile zgłoszeń przyjęto w danym okresie,
-
Ile z nich przekształcono w zlecenia,
-
Ile zgłoszeń obsłużył dany pracownik,
-
Jak szybko zgłoszenia były zamykane.
System może też powiadomić klienta o przyjęciu zgłoszenia lub o przekazaniu go do realizacji drogą mailową lub przez wiadomość SMS.
Zarządzanie wszystkimi zgłoszeniami
Luceos Smart posiada szereg ułatwień, których celem jest wsparcie kontroli obsługi wielu realizowanych równocześnie zgłoszeń serwisowych.
Podstawowe elementy wspierające to:
-
dedykowane panele zarządcze, na które mogą składać się kalendarze zgłoszeń, filtrowane listy zgłoszeń czy kalkulowane w czasie rzeczywistym statystyki zgłoszeń oraz kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) lub parametry usług (SLA).
-
powiadomienia e-mail bądź SMS
Zamknięcie zgłoszenia
Zgłoszenie zostaje zamknięte automatycznie po wykonaniu ostatniego ze stworzonych z niego zleceń. Zgłoszenie może też zostać zamknięte w dowolnym momencie przez koordynatora. System może powiadomić klienta o zamknięciu zgłoszenia drogą mailową lub przez wiadomość SMS.
Korzystanie z oferowanej aplikacji do obsługi zgłoszeń serwisowych to doskonały sposób na ułatwienie pracy osób odpowiedzialnych za kontakt z klientem i przydzielanie zleceń pracownikom. Ponadto taki system zgłoszeń to również ułatwienie dla ludzi korzystających z usług Twojej firmy — nie muszą bowiem dzięki niemu dzwonić do przedstawiciela firmy i kilkukrotnie podawać tych samych informacji. Wszystko może zapisywać się w aplikacji.